POZOR! Z provozních důvodů (pravidelné plynování prostor Letohrádku Kinských) bude výstava ukončena již 18.března 2014.
POSLEDNÍ PŘÍLEŽITOST k NÁVŠTĚVĚ TÉTO OJEDINĚLÉ VÝSTAVY!!!
Trampská abeceda
úvodní slovo k výstavě
Trampské hnutí představuje jednu z nejzajímavějších a nejstarších moderních českých subkultur. Je to už přibližně sto let, co začali první mladí lidé z českých měst vyrážet na vlastní pěst do přírody a pokoušeli se tam vytvořit si alespoň na víkend vlastní svět vyznávající ideály romantiky, svobody a přátelství. Podařilo se jim spojit skautské a woodcrafterské zvyklosti, touhu po dobrodružství jako z Divokého západu, umělecké sebevyjádření výtvarné i sportovní, humor, lásku ke krajině a další přísady do jednoho kotlíku a vytvořit tak životaschopný fenomén, který nazýváme trampingem.
S ubíhajícími desetiletími se ale objevila také potřeba zachytit nějak proměny trampingu, poznat, jak ovlivňoval dobu a jak doba ovlivňovala jej, a uchovat pro příští generace památky na jeho minulost. Protože i když je trampské hnutí stále živé, pamětníci odcházejí a předměty značné historické hodnoty se ztrácejí, ničeny nepřízní osudu a někdy i dědiců.
Občanské sdružení Naše muzeum, které ve spolupráci s Národním muzeem připravilo tuto výstavu, se věnuje sbírání a dokumentaci předmětů a písemných a obrazových materiálů vztahujících se k minulosti trampingu. Předměty jsou průběžně předávány Národnímu muzeu, aby byly zachovány i pro budoucnost, a postupně tak vzniká rozsáhlý fond, který už dnes zahrnuje tisíce položek.
Současná výstava představuje pouze malé nahlédnutí do tématu, a to formou „trampské abecedy“, která objasňuje a prezentuje jednotlivé pojmy z oblasti trampingu a poskytuje tak vhled jak do struktury sbírkového fondu, tak i do trampské živé skutečnosti a slangu. Doufáme, že se v brzké budoucnosti podaří realizovat i stálou expozici na toto téma.
Mgr. Jan Pohunek, etnolog,
kurátor sbírkových fondů
Etnografické oddělení
Historické muzeum
Národní muzeum
Kinského zahrada 97
150 00 Praha 5